E-Wino.net

Sklep z winem - polecamy
Wg nas najlepszy internetowy sklep z winami,
Dobry wybór,dobre wina - dobrane przez jego pasjonatów!
Wino
19.03.2007.
    Winorośl, obok zbóż i ryżu, należy do najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Tradycja wytwarzania i spożywania wina sięga wielu tysięcy lat, trzeba jednak podkreślić, że winorośl nigdy nie była uważana za zwykły produkt rolniczy. Winu zawsze towarzyszyła aura magii i tajemniczości.
W starożytności wino uważane było za napój niezwykły, właściwy bogom, stanowiący odskocznie od trudów ziemskiego życia. W chrześcijaństwie, jako uosobienie krwi Chrystusa, stało się nieodłącznym elementem każdej mszy, nabierając wyjątkowego znaczenia sakralnego.

    Poprzez stulecia wino stanowiło symbol luksusu i lepszego życia, choć jednocześnie było napojem możnych i biedaków. Także w obecnych czasach wino jest ważną częścią naszej kultury i cywilizacji. Wina uprzyjemniają życie, doskonale oddziałują na nasze zdrowie. Wino także  podnosi społeczny status i sprzyja nawiązywaniu kontaktów. A wszystko zaczęło się około 6 tysięcy lat temu w Azji Mniejszej. Dzięki wędrówkom ludów uprawy winnej latorośli, rozprzestrzeniły się z Zakaukazia do Indii i Chin, lecz przede wszystkim, poprzez Armenię i Syrię, na zachód. Tu, w basenie Morza Śródziemnego, wino znalazło swą „ziemię obiecaną”. Na Ziemi Kanaan (dzisiejsza Palestyna i Izrael), Krecie i w starożytnym Egipcie już dwa tysiące lat p.n.e. doskonale znano sztukę wytwarzania wina. Liczne tego dowody znajdują się na starożytnych tablicach i papirusach egipskich. Wino w kraju faraonów było jednak napojem możnych i kapłanów, kojarzonym z bogami Re i Ozyrysem, i nie dorównywano popularności piwu.
Zmieniony ( 19.03.2007. )