E-Wino.net

Sklep z winem - polecamy
Wg nas najlepszy internetowy sklep z winami,
Dobry wybór,dobre wina - dobrane przez jego pasjonatów!
Wina greckie
19.03.2007.
Wina greckie - Grecja jest prawdziwą kolebką europejskiego winiarstwa, a tutejsze tradycje uprawy winorośli i wyrobu wina liczą sobie cztery tysiące lat.. w ruinach minojskich pałaców archeolodzy znajdowali pracy do wytłaczania winogron i ogromne amfory do przechowywania wina. Dla niektórych starożytnych greckich miast-państw uprawa winorośli była podstawą lokalnej gospodarki, a rozrastające się winnice zajmowały tak dużo ziemi rolne, że brakowało miejsca dla upraw zbóż. Grecy zakładali także winnice wokół swoich licznych kolonii na wybrzeżach Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, od Hiszpanii po Krym. Od nich uczyli się winiarstwa Rzymianie i galijscy Celtowie.
Dzisiejsza Grecja posiada około 150 tysięcy hektarów winnic i produkuje prawie pół miliarda litrów wina rocznie. Jest to bardzo dużo, jednakże wina greckie wciąż nie cieszą się w świecie zbyt dużym uznaniem. Bowiem jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu greckie winiarstwo zaliczało się do najbardziej tradycyjnych – żeby nie powiedzieć; zacofanych – w Europie. Wina naprawdę dobre należały do wyjątków, ogromną większość stanowiły natomiast produkowane niemalże domowym sposobem trunki dalekie do gustów zagranicznych konsumentów.
Także i dziś jakość przeciętnego wina wciąż pozostawia wiele do życzenia, choć dzięki sporym inwestycjom i nowoczesnym metodom produkcji, bez trudu można też znaleźć dobre i bardzo dobre greckie wina.
RESTINA – wino białe wytrawne – jest to tradycyjne wino greckie o specjalnym aromacie z powodu dodania w trakcie fermentacji niewielkich kawałków żywicy sosnowej, jest produkowane z białych winogron Savatiano i Roditis z winnic znanych historycznie okręgów Grecji. Ten typ wina pasuje najlepiej do dań smażonych ostrych – orientalnych oraz specjalności kuchni greckiej.
RODITIS – różowe wytrawne wino o wysublimowanym smaku, owocowym aromacie. Wino to jest najlepsze w kompozycji z mięsem z drobiu oraz makaronem.