E-Wino.net

Sklep z winem - polecamy
Wg nas najlepszy internetowy sklep z winami,
Dobry wybór,dobre wina - dobrane przez jego pasjonatów!
Wina biodynamiczne i ekologiczne
02.02.2011.

Wina biodynamiczne

Każdy wprawiony znawca wina odróżni wino biodynamiczne od win powstałych w mniej wyszukany sposób. Różnica jest kolosalna – wyższej jakości wina powstają wtedy, kiedy do tematu ich uprawy podchodzi się w bardzo szczególny sposób, traktując zarówno ziemię, jak i rośliny na których rosną słodkie owoce jak żywe istoty. Każdy ich element jest ważny. Woda odżywia liście, powietrze wpływa na grona, ogień widać w kwiatach, a wpływ gleby w korzeniach. Tylko kompleksowe spojrzenie na uprawę winorośli może prowadzić do stworzenia wina biodynamicznego. Jedynie stosowanie naturalnych metod pozwala uzyskać zamierzony cel.

Wina biodynamiczne i ekologiczne

Technika biodynamiczna zakłada stosowanie jedynie naturalnych metod uprawy. Planuje się ją zgodnie z fazami księżyca oraz zwracając uwagę na korzystny układ planet. Uprawy biodynamiczne zakładają, że zmieniający swoją wielkość księżyc sprzyja uprawie winorośli. Najkorzystniejsze pod tym względem wydaje się takie poprowadzenie uprawy, która rozrastałaby i dojrzewała w trakcie nabierania przez księżyc pełnych rozmiarów. Kolejny wyznacznik uprawy biodynamicznej to całkowite odrzucenie preparatów chemicznych stosowanych w walce z owadami. Do odstraszania szkodników można jedynie używać organicznych składników, na przykład czosnku, czy herbaty. Nawozem z kolei może być tylko naturalny kompost pozyskiwany z odpadów pozostających po przycinaniu winorośli.

Wina ekologiczne?

Wina ekologiczne to wina, które powstają z surowców pochodzących z naturalnej uprawy, bez sztucznych nawozów oraz środków ochrony roślin. Do ich produkcji nie używa się chemicznych środków ochrony roślin oraz produktów służących do odchwaszczania lub użyźniania ziemi. Trzeba jednak zauważyć, że taka definicja dotyczy głównie uprawy, a nie następującego po niej sposobu tworzenia wina.

Dość restrykcyjne wymogi pod tym względem decydują o tym, że do grupy win ekologicznych zalicza się tylko niewielki procent produktów. Jedynie około 1,6% procent wszystkich win produkowanych na świecie określanych jest w kategorii win ekologicznych. Najlepiej wypadają pod tym względem Włochy, gdzie 4% winnic produkuje wina ekologiczne, na drugim miejscu plasuje się Francja, a na trzecim, równie zaszczytnym, Hiszpania.

Skąd tak niewielki procent wyrobów ekologicznych? Wiąże się on przede wszystkim z tym, że uprawa ekologiczna jest dużo droższa, bardziej pracochłonna i obarczona dużo większym ryzykiem niepowodzenia niż masowa, wspomagana chemicznie. Nie każdy jest jej w stanie sprostać. Wymaga ona dość sporej wiedzy i doświadczenia.

Różnica między winami ekologicznymi i biodynamicznymi

Wina ekologiczne i biodynamiczne powstają z winogron pochodzących z naturalnej uprawy. Jaka jest zatem różnica między tymi dwoma sposobami produkcji wina? Uprawa biodynamiczna jest zdecydowanie bardziej restrykcyjna. W jej przypadku do kwestii uprawy podchodzi się w bardzo indywidualny sposób, traktując roślinę jako istotę żywą. Bierze się pod uwagę wiele czynników – położenie planet, fazy księżyca, itd. Glebę użyźnia się w naturalny sposób, przy użyciu kompostu pochodzącego z ziół i odpadów powstałych podczas uprawy winnicy.

W przypadku win ekologicznych i biodynamicznych dopuszcza się zawartość siary, jednak powinna być ona o połowę mniejsza niż w przypadku pozostałych win. Związki te są niekiedy niezbędne, ponieważ konserwują wina, pozwalają na ich dłuższe przechowywanie. Zapobiegają utlenieniu i ograniczają powstawanie enzymów, które prowadzą do odbarwiania wina.

Zmieniony ( 02.02.2011. )