E-Wino.net

Sklep z winem - polecamy
Wg nas najlepszy internetowy sklep z winami,
Dobry wybór,dobre wina - dobrane przez jego pasjonatów!
Rodzaje wina a sposób ich podawania
21.11.2012.
Wina białe

Wina białe najlepiej spożywa się z kieliszków wysokich i wąskich, gdzie zapach staje się bardziej skondensowany – jego delikatniejszy smak niż wina czerwonego sprawia, że można do jego degustowania używać mniejszych i smuklejszych kieliszków. Jeśli jednak mówimy o starszym winie białym, można posłużyć się szerszym kieliszkiem, ponieważ wino starsze wiekiem posiada bogatszy aromat.

Kieliszki do wina
Wina czerwone

Zazwyczaj czerwone wina spożywa się z większych jeśli chodzi o średnicę kieliszków, niż wina białe. Bowiem wino czerwone, aby uwolnić swój bukiet, powinno mieć dużą styczność swojej powierzchni z powietrzem. Zasada „im starsze wino czerwone tym większy kieliszek” powinna być bezwzględnie stosowana, jeśli zależy nam na degustacji i wydobyciu pełnej jakości smaku – taki kieliszek prowadzi wino równocześnie do wszystkich kubków smakowych.

Można wyróżnić dwa typy kieliszków do win – z rozszerzającymi się krawędziami typu burgund, albo bordeaux, gdzie krawędzie kieliszka się zwężają.


Podsumowując: jeśli zależy nam delektowaniu się w pełni smakiem wina, kierujmy się zasadą: im starsze wino tym szerszy kieliszek. Tylko takie rozwiązanie pomoże nam wyzwolić jedyny w swoim rodzaju aromat i smak poszczególnych gatunków i rodzajów próbowanego wina.

Zmieniony ( 21.11.2012. )